Klasika českého filmu

Želary recenze

Tento filmový počin má na svědomí režisér Ondřej Trojan. Film byl natočen roku 2003. O hudbu k filmu se postaral Petr Ostrouchov. Ve filmu se píší čtyřicátá léta, tedy doba německé okupace a protektorátu. Hlavní hrdinkou filmu je mladá dívka Eliška, nedostudovaná lékařka, neboť všechny školy byly uzavřeny.

Eliška tedy pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici a má milostný poměr s velice sympatickým a poměrně úspěšným chirurgem Richardem. Eliška i Richard, společně s jejich přítelem, doktorem Chládkem, jsou zapojeni do domácího odboje. Jednoho dne v hluboké noci dovezou do nemocnice na chirurgii težce raněného venkovana ze vzdálených hor, který nutně potřebuje transfuzi krve, přičemž má stejnou krevní skupinu jako Eliška.

Ta mu samozřejmě svým dárcovstvím zachrání život a touto krví se pak naváže pouto, které v našem příběhu vyústí ve zvláštní, neobyčejně silný milostný vztah mezi moderní, městskou, vzdělanou Eliškou a barbarským, přírodním mužem s dětskou duší – Jozou. Odbojová skupina, ve které se lékaři nachází, je pronásledována gestapem. Richard během jedné noci zmizí do ilegality.

Pro Elišku její přátelé narychlo vymyslí jiný, zdánlivě bezpečný úkryt. Vydá se s Jozou do jeho domoviny, vesnice Želary, kde se z ni bude muset stát klasická venkovanka.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán České filmy drama, České filmy válečné a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.