Klasika českého filmu

Spalovač mrtvol recenze

Tato slavná filmová adaptace psychologického hororu byla natočena roku 1968 filmovým režisérem Jurajem Herzem. O hudbu k filmu se postaral hudební skladatel Zdeněk Liška.

Příběh se odehrává ve třicátých létech, přičemž hlavním hrdinou je pan Karel Kopfrkingl, který pracuje jako zaměstnanec pražského krematoria. Zároveň je také vzorným otcem rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Žijí však v tíživém období a velice napjaté době, která všem nahání strach. V měšťáckém stereotypu žijící Kopfrkingl začně spolupracovat s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného, včetně lidí, ve svém okolí.

Situace se nakonec dostane až do takových mezí, že se pan Kofrkingl začně zbavovat i členů své rodiny. Tento film na mezinárodním filmovém festivalu v Sitges v Katalánsku v roce 1972 získal ocenění za hlavní roli Rudolf Hrušinský a za kameru Stanislav Milota.

Scény v krematoriu se natáčely v Pardubicích, pražských Holešovicích a v urnovém háji v Plzni. Točilo se v srpnu a zápach ve zmíněných prostorách často donutil štáb dokončit práci ještě před stanovenou dobou.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán České filmy drama, České filmy válečné a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.