Klasika českého filmu

Obchod na korze recenze

Tento slavný film byl natočen roku 1965 pod záštitou režisérů Jana Kadára a Elmara Klose. O hudbu k filmu se postaral Zdeněk Liška. Děj filmu se odehrává v období druhé světové války v malém městě na území Slovenské republiky.

Hlavním hrdinou je stolař Tono Brtko, poctivý a slušný člověk, který přijme pod nátlakem své ženy a vysoce postaveného švagra arizační dekret na obchod stařičké paní Lautmannové. I když je tento obchod nevýnosný, Brtko v něm nadále zůstává a předstírá, že arizuje. Stará paní Lautmannová se o Tona stará jako o vlastního syna a Tono ji naoplátku pomáhá jak může. Jednoho dne však přijde situace, kdy všichni židé obdrží předvolání k transportu do koncetračního tábora.

Tono se zpočátku starou paní Lautmannovou snaží ukrýt, ale za chvíli ji přemlouvá, aby se sama přihlásila, že to tak bude lepší. Tento tlak okolních událostí za chvíli přivede Tona do hraničních životních situací. Děj filmu vychází ze stejnojmenné povídky Ladislava Grosmana. Ta je zpracována volně na motivy skutečné události. Tento snímek u nás byl na více jak dvacet let “zavřen do trezoru”.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán České filmy drama, České filmy válečné a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.